4.1 ELEKTRIČNO POLJE

KAZALO

   

 

 

4.1.8. ELEKTROSTATIKA IN KAKOVOST V ELEKTROTEHNIKI

     
 

Verjetno ste že bili zraven, ko je kak »mojster« nadgrajeval svoj ali celo vaš računalnik z dodatnim spominom, z zmogljivejšo kartico … Pri tem je rutinirano z roko izvlekel nadomestni del iz lepo svetlikajoče se vrečke, ga vstavil v računalnik in ta je (ali tudi ne) začel izpolnjevati vaša pričakovanja. Začel, kajti pol leta ali leto pozneje je to, zelo verjetno, nehal početi.

   

SLIKA

Slika 4.1.8.1: Elektrostatične naelektrenosti

 

SLIKA

Slika 4.1.8.2: Elektrostatična zaščita

 
         
 

O tem, da vam je učeni »mojster«, ko ste mu zaupali svoj PC, z načinom svojega dela vgradil tudi časovno tempirani »virus« odpovedi vgrajene elektronske komponente, najbrž niste pomislili. Daleč največja verjetnost pa je, da se je zgodilo prav to.

     
         
 

Polprevodniški elementi in integrirana vezja (tranzistorji, procesorji … ) so izdelani v tehnologijah, kjer so medsebojne razdalje notranjih delov tudi samo nekaj desetink mikrona (submikronske in nano tehnologije). Kako tako majhne razdalje vplivajo na električne poljske jakosti v notranjosti teh delov, si lahko predstavljamo (E = U/d). Splošna miniaturizacija elektronskih vezij približuje omenjenim dimenzijskim značilnostim tudi ostale elektronske komponente. Ker so vse te komponente izdelane za nizke napetosti, ni težko slutiti posledice našega »mojstra«. Z dotikom komponente neposredno z roko, je električno krhke komponente izpostavil agresivni statični naelektrenosti svojega telesa in električnim potencialom tudi več tisoč V. Tudi če komponenta ni odpovedala takoj, pa je še tako neznatni delni preboj mikronske plasti notranjosti elementa, začetek konca njegovega delovanja. Izkušnje kažejo, da je »inkubacijska« doba takih »virusov« od nekaj mesecev do nekaj let.

     
         
 

Statična elektrika je naša stalna spremljevalka, saj je njen povzročitelj, trenje različnih snovi, sestavni del našega vsakdanjika. Najpogostejši povzročitelj močnih naelektrenj človeka je hoja po suhih tleh iz umetne snovi, sedenje na delovnem mestu ali v avtomobilu, delo s suhim papirjem in predmeti iz umetnih snovi … Slika 4.1.8.1 prikazuje vrsto in orientacijsko velikost naelektrenosti nekaterih snovi, preglednica 4.1.4 pa orientacijske velikosti električnih potencialov, ki so posledica statičnih naelektrenosti človeka.

     
         
       
  Preglednica 4.1.4: Elektrostatične napetosti    
 

 

Aktivnost

Električni potencial (V)

vlaga 15% vlaga 90%
  Sedeče delo 6000 100
 

Listanje dokumentacija

7000 600
  Hoja po PVC ploščicah 12000 260
  Posedanje v sedežni garnituri ali vožnja v avtomobilu 18000 1500
  Hoja po tapisonu 35000 1500
   
       
 

V naših krajih je posebno nizka relativna vlažnost po zimi v suhih, radiatorsko ogrevanih prostorih.

   
       
       
  Zaščita pred škodljivimi vplivi statične elektrike    
       
 

Kakovost elektronskih komponent lahko, z vidika škodljivih elektrostatičnih pojavov, zagotovimo z doslednim upoštevanjem predpisov za delo z občutljivimi komponentami. Posledicam elektrostatične elektrike se lahko izognemo:

     
       
 

s shranjevanjem in transportom komponent v elektrostatično zaščitni, prevodni embalaži,

 
► 

z izenačitvijo električnih potencialov komponent, orodij, delovnih površin in vseh, ki sodelujejo pri delu z elektrostatično občutljivimi komponentami (sl. 4.1.8.2).

 

 
       
 

Bistvo izenačevanja električnih potencialov že poznamo. Pri elektrostatični zaščiti pa izenačevanje potencialov omogoča enakomerno razporejanje in nevtralizacijo statične elektrine in s tem preprečevanje nastajanja uničujočih elektrostatičnih polj.

     
       
 

Elektrostatična zaščita ima za proizvajalce elektronske opreme tolikšen pomen, da je postala simbol kakovosti podjetja. Posledično, če zaposleni ne ravna po predpisih elektrostatične zaščite, je to eden od težjih prekrškov delovne discipline.