1 OSNOVNI POJMI ELEKTRIKE

KAZALO

   

 

 

1.2 OPRAVIMO SVOJE DELO DOBRO

     
 

Za razumevanje in obvladovanje praktične elektrotehnike je potrebno poznavanje in razumevanje dokaj težko predstavljivih lastnosti in zakonitosti električnih pojavov. Zato je že na začetku dela smiselno razmišljati tudi o tem, »kako delati?«, da bi bili uspešni in bi izpolnili svoja pričakovanja.

 

SLIKA

Slika 1.2.1: Krog uspešnega obvladovanja poti do cilja

 

PREVERI ZNANJE

Sestavi pravilno zaporedje

 
       
 

Univerzalnega recepta za uspešno delo ni. Kljub temu pa, kadar smo dovolj zainteresirani, da nekaj določenega naredimo, izboljšamo, dosežemo, …, velikokrat že podzavestno delamo na način, ki na koncu rodi uspeh.

   
       
 
►  

Interes je pomemben predpogoj in obenem eden od porokov na poti do razumevanja, znanja.

 

 
       
  Pomislimo na vrsto in zaporedje aktivnosti, ko smo bili močno zainteresirani, da bi nam uspelo:
  • ugotoviti, kako nekaj deluje, … realizirati zanimivo idejo, …
  • dobro narediti nekaj, kar nam je priljubljen konjiček,
  • dobro popraviti motor, ojačevalnik, …
   
  Praviloma je to bilo videti takole:
  1. Vedeli smo, »kaj želimo?«, torej smo imeli jasen cilj.
  2. Razmišljali smo, »kako bi cilj uresničili.«
  3. Poskušali smo si zagotoviti pogoje za delo (prostor, čas, informacije, orodja, … ).
  4. Med delom smo preverjali, »kako nam gre,« in po potrebi smo rezultate dela izboljševali.
  5. Na koncu smo preverili rezultat celotnega dela. Če z doseženim nismo bili zadovoljni, smo rezultat dela skušali izboljšati. Pri tem smo praktično ponovili vrsto in zaporedje dejavnosti od 1 do 5.
   
 

Z navedenimi koraki smo napredovali proti cilju tako, da rezultata nismo prepuščali naključju. Pravimo, da smo to, kar smo počeli, imeli »pod kontrolo«. Za lažjo predstavitev navedenih korakov za primer učenja, jih upodobimo tudi grafično (sl. 1.2.1). Dobili smo zaključen krog dejavnosti, ki mu pravimo krog obvladovanja naloge, problema, … ali tudi krog obvladovanja kakovosti.

   
         
 

Če so naši cilji realni, je uspeh, na ta način v veliki meri zagotovljen. Čim boljši rezultat želimo doseči, tem doslednejši moramo biti v posameznih korakih (fazah) in tem večkrat moramo zavrteti krog obvladovanja kakovosti. Če pa želenega rezultata kljub temu ne dosežemo, vsaj vemo, da nalogi nismo kos na način, kot smo se je lotili, in tudi, zakaj ne, kar je tudi pomembno.