eOSNOVE ELEKTROTEHNIKE 1 (kazalo)

KAZALO

   

 

 

4 Elektrostatični pojavi in učinki

     
 

Strela, iskra pri svečkah bencinskih motorjev, preboj izolatorjev, elektronska optika osciloskopa, kondenzator, zasnova in krmiljenje polprevodniških elementov, prikazalniki s tekočimi kristali, spomini, fotokopiranje, tipkovnica računalnika (fotografija 4.1) ... so primeri, ki so prav tako tesno povezani z elektriko. Navedeni primeri (razen strele) povedo, da gre za pomemben del elektrotehnike, pa tudi, da na vprašanje »kako to deluje?« z dosedanjim znanjem ne moremo odgovoriti.

 

FOTOGRAFIJA

Fotografija 4.1: Uporaba učinkov električnih polj

 
 
 

 

 
       
 

Odgovore na postavljeno vprašanje bomo iskali na enem od zahtevnejših področij elektrotehnike, zato uvodoma povejmo le, da za vsem tičijo pojavi, ki jih povzroča mirujoča (statična) elektrina.

   
       
 
►  

Pojavom, ki jih povzroča statična elektrina, pravimo elektrostatični1 pojavi, učinkom teh pojavov pa elektrostatični učinki.

 
       
 

Področje elektrostatičnih pojavov je za obravnavo zahtevno tudi zato, ker so ti pojavi še manj otipljivi kot npr. tok in napetost, ki ju lahko, dokaj preprosto, vsaj izmerimo. Elektrostatične pojave lahko merimo, skoraj izključno, le v laboratorijskih razmerah. Razumevanju osnovnih elektrostatičnih pojmov, pojavov in učinkov se bomo zato približali predvsem na osnovi poskusov, s kvalitativnimi analizami in ocenami rezultatov ter logičnim razmišljanjem in sklepanjem.

   
       
  4.1 ELEKTRIČNO POLJE
4.2 KAPACITIVNOST (C)
4.3 ENERGIJA ELEKTRIČNEGA POLJA (We)
   
       
 

1 elektrostatika (gr.), nauk o mirujočih elektrinah